Jak wybrać odzież na trening?

Jaką bieliznę sportową wybrać na lato?

Wybór bielizny sportowej to wbrew pozorom podstawowa kwestia zanim zaczniemy uprawiać jakikolwiek sport.

Co jest najważniejsze? Oczywiście wygoda, ponieważ nieodpowiednio dobrana, za luźna, lub za ciasna, albo co gorsza ocierająca bielizna z dużym prawdopodobieństwem odbierze nam całą przyjemność z treningu.

Drugą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest temperatura otoczenia w jakiej będziemy trenować.

Jeśli zwykle trenujemy na świeżym powietrzu, to uniwersalnym rozwiązaniem będzie bielizna termiczna, a zimą również odzież termiczna.

bielizna szybkoschnąca 4F

Czym się ona charakteryzuje? Bielizna termiczna, lub inaczej bielizna termoaktywna wykonana jest ze specjalnych włókien, dzięki którym materiał nie przykleja się do spoconego ciała, a dobre odprowadzenie potu sprawia, że odzież taka schnie znacznie szybciej niż np. bawełna.

Bielizna termiczna działa w taki sposób aby nie dopuścić do przegrzania latem, a do wychłodzenia organizmu zimą.

Warunkiem prawidłowego działania odzieży termicznej jest bardzo dobre dopasowanie jej do sylwetki – zwykle jest ona niezwykle elastyczna, więc nie powinno być z tym problemu.

Latem z pewnością warto zaopatrzyć się w nią w przypadku każdego sportu uprawianego na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli chodzi o bieganie i jazdę na rowerze.

Zimą natomiast poza bielizną termiczną warto zaopatrzyć się również w odzież termiczną z długim rękawem i nogawkami.

W przypadku pań uprawiających sport równie ważny jest dobór odpowiedniego biustonosza.

Biustonosz sportowy X Bionic

 

Jak dobrać biustonosz sportowy?

Zacznijmy od tego, że istnieją 3 typy tego rodzaju staników:

– biustonosze kompresyjne

– biustonosze z dzielonymi miseczkami

– biustonosze z dzielonymi miseczkami i regulacją

Biustonosze kompresyjne najlepiej sprawdzają się w przypadku mniejszego biustu (miseczka A-B), a ich zasada działania polega na eliminacji drgań poprzez przyciśnięcie piersi do siebie, oraz równocześnie do ciała.

Dla kobiet z nieco większymi piersiami idealny będzie biustonosz z dzielonymi miseczkami. W tym przypadku każda pierś jest przyciskana do ciała i podtrzymywana osobno. Taki typ biustonosza zapewnia piersiom bardziej komfortowe i naturalne ułożenie.

Jeśli wolisz biustonosz z możliwością indywidualnego dopasowania to dobrym rozwiązaniem jest taki z dzielonymi miseczkami oraz regulacją. Ma on jednak jedną zasadniczą wadę – zapięcie może ocierać skórę i przeszkadzać w trakcie wzmożonej aktywności ruchowej.

Jak dobrać rozmiar biustonosza? 

Najpierw obwód. Aby prawidłowo go ustalić należy zmierzyć się tuż pod biustem, a od wyniku odjąć 3 cm, ponieważ dobrze dobrany biustonosz sportowy powinien bardzo dobrze przylegać.

Warto zainwestować w solidny, markowy stanik, ponieważ w tym przypadku mamy pewność, że nie rozciągnie się po kilku praniach.

Aby ustalić rozmiar miseczki musimy dokonać dwóch pomiarów:

1. Mierzymy obwód biustu w najszerszym miejscu. Pomiaru dokonujemy albo bez stanika, albo w takim dobrze przylegającym do ciała.

2. Teraz odejmij od obwodu w najszerszym miejscu, obwód pod biustem który zmierzyłaś wcześniej.

Czyli np. (obwód biustu) 97 cm – (obwód pod biustem) 70 cm = (różnica) 27 cm, czyli miseczka H

Na podstawie tabelki poniżej możesz określić rozmiar miseczki:

tabela rozmiarów biustonoszy
Jak obliczyć rozmiar miseczki?

 

Propozycje bielizny i odzieży treningowej idealnej na lato znajdziecie w naszej kolekcji : Damska odzież treningowa na lato

 

1 comment on “Jaką bieliznę sportową wybrać na lato?Add yours →

Comments are closed. You can not add new comments.

  1. Pingback: Norwegia
'