przewodniki turystyczne

Gdzie pojechać na wakacje w Polsce? Przewodnik po Polsce trochę inaczej.

Kilka dni temu rozpoczęły się wakacje. Dobra pogoda jakby czekała na ostatni dzwonek w szkole i wraz z rozpoczęciem kalendarzowego lata również zaczęła być dla nas łaskawsza ;)

Wakacyjne wyjazdy zwykle planujemy z pewnym wyprzedzeniem, ale są i tacy (wiem, bo sama do nich należę), którzy w piątek wieczorem chwytają za przewodniki turystyczne by w sobotę rano wyruszyć na wycieczkę.

Chociaż na kilka dni...
A może by tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady? ;)

Dzisiaj postanowiłam napisać o podróżowaniu po Polsce, ponieważ mam wrażenie, że często zachwyceni obrazkami z egzotycznych miejsc zapominamy o tym jak piękny jest nasz kraj. Szczególnie latem :)

Oczywiście pierwsze co przychodzi do głowy myśląc o wypoczynku w Polsce to: morze i Gdańsk, Kołobrzeg, lub Świnoujście; Góry i Zakopane, lub mazurskie jeziora…

Wszystkie te miejsca są piękne i warte zobaczenia, ale równocześnie zatłoczone w sezonie, a nie każdy to lubi ;)

Tymczasem istnieje całe mnóstwo alternatyw dla tradycyjnego zwiedzania zabytków! Okazuje się też, że przewodniki turystyczne oferują nam mnóstwo atrakcji, o których większość z nas nigdy nie słyszała. Możemy również wybrać na przykład przewodnik po Polsce dla aktywnych, lub przewodnik po Polsce dla rowerzystów :)

Przewodnik turystyczny dla aktywnych
Przewodnik turystyczny dla aktywnych

Czy słyszeliście kiedyś o Stawach Milickich? Jeśli nie, to bardzo gorąco polecam Dolinę Baryczy w której one leżą, szczególnie rowerzystom. Piękne trasy wśród stawów, oraz pól i lasów, a to wszystko tylko ok 60 km od Wrocławia.

Jeśli akurat nie jesteście z Wrocławia, lub okolic, ale kochacie rowery, przyrodę i historię, to polecam fenomenalny przewodnik Dariusza Jędrzejewskiego – “15 rowerowych krain na aktywny urlop w Polsce” wydany przez National Geographic.

Aktywny urlop na rowerze
Aktywny urlop na rowerze

 

Dla tych którzy nie lubią miejskiego zgiełku, ale niekoniecznie chcą skakać, biegać, jeździć, pływać – proponuję odpoczynek w Polskich górach i agroturystykę (szczególnie jeśli jadą z nami małe dzieci). I niekoniecznie musi być to Zakopane, do którego zwykle sam dojazd z innych rejonów Polski to delikatnie mówiąc koszmar ;)
Ja osobiście uwielbiam Góry Bystrzyckie (okolice Kotliny Kłodzkiej), w których świetnie odnajdą się osoby, które nie są wytrawnymi górołazami, a także rodziny z dziećmi (polecam szlaki edukacyjne w Paszkowie – www.paszkow.org).

Jeśli marzycie o spokojnym wypoczynku...
Jeśli marzycie o spokojnym wypoczynku…

 

Więcej pomysłów na agroturystykę w Polsce ma po raz kolejny Dariusz Jędrzejewski w przewodniku po Polsce pt. “Agrowypas- Najlepsze miejsca na wakacje pod gruszą“.

Każdy rodzic wie, że zorganizowanie wyjazdu z dzieckiem to prawdziwe wyzwanie ;) Pamiętajcie o tym, aby czas zaplanować w taki sposób żeby dzieci nie miały okazji się nudzić a wakacyjny wypoczynek miał również walor edukacyjny.

Podróżującym po Polsce rodzicom warto polecić szczególnie dwa przewodniki: “Polska z dzieckiem” wydawnictwa Pascal, oraz “Polska z dziećmi. Przewodnik turystyczny” wydawnictwa Carta Blanca.

Możliwości jest cały ogrom! Wystarczy poszukać, poczytać, zaplanować i… w drogę! :)

Wszystkich pięknych miejsc w Polsce nie jestem Wam w stanie polecić w tym jednym wpisie, dlatego polecam kolekcję najciekawszych przewodników turystycznych z Market.pl – jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie :)

A jeśli macie ochotę, to podzielcie się w komentarzach swoimi planami, lub pomysłami na wakacje w Polsce, chętnie się dowiem o nowych ciekawych miejscach i może sama się wybiorę ;)

'